kolmapäev, 5. märts 2025

3. Päev: karneval, mis ei toimunud

Täna on vastlapäev ja Tenerifel tähendab see karnevali suurt paraadi, ühte tähtsaimatest sündmustest aastas. Kui reisi planeerisime, rõõmustasin, et oleme karnevali peapäeval täpselt siin ja saame näha oma silmaga pärastlõunasel ajal, veel päevavalges algavat paraadi. 

Olime ammu planeerinud tänase päeva veeta pealinnas Santa Cruz de Tenerifes, aga linna tuuri ma ette broneerinud polnud, sest tahtsin näha jooksvalt kuidas me jaksame ja viitsime. Meie majutuskohast Costa Silenciost on pealinna umbes tunnike autosõitu ja seetõttu polnud me ka liiga varajase ringkäigu fännid. Eile õhtul aga, kui Free Walking Toure netist uuesti otsima hakkasin, polnud tänaseks midagi saadaval. Hetk hiljem selgus ka põhjus - täna on Kanaaridele riigipüha ja mida lähemale pealinnale, seda rohkem on asju suletud. Pealinnas endas olid kinni kõik kaubanduskeskused, poed, söögikohad ja ärid, vaid üksikud väikesed toidupoed olid avatud ja mõni kohvik end lahti teinud näljastele paraadist osa võtma tulnuid toitma. Kui meie esimene mõte oli otsida üles Carrefour ja osta sealt vajalikud mähkmed ning beebitoit, siis selgus, et see tee tuleb mõnel teisel päeval ette võtta, sest ka sellised suured keskused on täna kõik kinni.

Ka paradiisis sajab. Kuigi mitte tihti, siis vihma siin vahetevahel harva siiski tuleb ja ebatavaliselt palju on vihma alla tulnud taevast viimastel päevadel. Ilmateade hoiatas, et täna võib ühes tunnis tulla korraga alla lausa 35 mm sademeid ja see tähendab, et kallab mitte üksnes nagu oavarrest, vaid pangega. Sõna otseses mõttes nii ka kõrvalsaarel Gran Canarial täna juhtus. Viimaste päevade vihmaveed on kogunenud ja hakanud üle ujutama veereservuaare, mis muutis rannikuäärsed külad ja linnad mudalaviiniks, pühkides oma teelt vee jõuga palju asju, sealhulgas auto merre ja muutis rannad kasutuskõlbmatuks ning sulges lennujaama. See on Kanaaride jaoks siiski erakordne ilmastikuolu ning saartele on antud oranž hädaolukorra hoiatus. Kuidas see kõik turistile välja paistab? Tegelikkuses ei paistagi.

Teadsime, et ilmateate järgi lubas täna kuhugi sademeid ja kerge vihmasabina saime, kui pealinnas ringi jalutasime, aga seda oli nii piisavalt vähe, et märjaks me tegelikult ei saanudki. Olin enne googeldanud karnevali asukoha infot, sest ka see on siin pigem hästi hoitud saladus, mida kõik kohalikud teavad, aga kui sa turistina pole enne uurinud teemat, siis niisama saarel ringi sõites, eriti lõuna pool, kus suurem osa turiste just ongi, võib küll kohata üksikuid karnevali reklaame, kuid sealt ei selgu millal, kus ja mis moel toimub ja nii võivad need reklaamid sootuks tähelepanuta jääda. Karnevali enda kodukal on küll kuupäevalise plaan väljas, aga puudub info Santa Cruz de Tenerife täpsete tänavate kohta kus sündmused toimuvad ja kellaaegu pole kuhugi märgitud. Nii jõudsin kohaliku uudiste portaali lehele, kus info oli selgelt ja hästi välja toodud, mille tõlkega Google Translate automaatselt hästi hakkama sai.

Tenerife pealinn, ühtlasi ka Kanaaride üks kahest pealinnast, sest teine asub Gran Canarial Las Palmases ning ametliku pealinna tiitel käib iga 4 aasta tagant saarte vahel külakorda, on üsna tavaline hispaania pärane linn. Tänavad on kivist, naturaalset rohelust leidub vähe, majad on heledad, üksteise küljes tihedalt kinni ja kivised ning linn ise on madal - siin puuduvad kõrged pilvelõhkujad ja modernse välimusega klaashooned, üsna sarnaselt nagu ka Las Palmases. Ma ei saa anda sellele linnale tegelikku hinnangut, sest kesklinnas oli täna kõik kinni, kui seal mõne tunni ringi jalutasime. Paljud ärid olid enda aknad altpoolt kinni teipinud või metall aiad ukse ette asetanud, et tänava pidustused ei määriks ega lagastaks hooneid ja neid oleks hiljem kerge puhastada. See linn on kahtlemata täiesti teise ilmega kui satume siia tagasi mõnel tavalisel päeval.

Kanaaride karnevali juurde käib alati ka lõbustuspark, kus lapsed ja täiskasvanud saavad enne paraadi algust ja ka selle ajal oma meeli erutada erinevatel atraktsioonidel. Jalutasime lõbustuspargis ringi ja vaatasime, kuidas inimesed lasid end erinevatel masinatel peaalastipidi keerutada ja pöörata, nii et sisikond sees ringe tegi. Ja seda täiesti vabatahtlikult, olles ise sellisele andjale nõus peale maksma. Lõbustuspargid on mulle küll alati meeldinud, aga südant pahaks ajavad atraktsioonid ei ole kunagi olnud minu jaoks. Kui vahetult enne kella 16 lõbustuspargist Plaza de España juurde jalutasime, ei lasknud turvatöötajaid enam inimesi lõbustusparki sisse. Mõtlesime, et see on seotud kohe algava paraadiga. Kui veidi hiljem kuulsime kedagi eemal mikrofoni midagi teavitamas hispaania ja inglise keeles, ei pööranud me sellele kohe suurt tähelepanu, aga otsustasime veidi häälele lähemale astuda, et saada aru kus suunas karnevali paraad liikuma hakkab. 

Oh seda üllatust, kui äkki politsei auto katuse kõlaritest teavitati, et tänane karnevali suursündmus jääb ära tulenevalt ilmastiku oludest, sest see kahjustaks oluliselt karnevali osalejate kostüüme. See kõik tundus üpris uskumatu - ilm oli küll tiba jahe, väljas oli umbes 17 kraadi sooja ja kergelt pilves ja kohatised tuulehood, aga ei midagi meie jaoks märkimisväärselt erilist. Kui siis telefoni lahti lõin ja kohalikku uudiste lehte vaatasin, seisis sealgi, et linna võimud otsustasid vahetult enne paraadi algust paraadi ära jätta tulenevalt ohtlikust prognoositavast suurest vihmast, mis pole turvaline ei vaatajatele ega osalejatele, kuid ka austusavaldusena 30 aastasele mehele, kes karnevali pidustuste käigus kakluses surmavad vigastused sai ja täna suri. Sellised surmaga lõppevad juhtumid pole siin tavalised ning nendesse suhtutakse väga tõsiselt. Kiire googeldamine andis teada, et viimati jäeti karnevali paraad päriselt ära aastal 2006 tulenevalt ootamatust ilmastiku olust ja 2021 tehti paraad virtuaalselt tulenevalt koroona olukorrast. Ehk et sisuliselt olime tunnistajaks erakordsele sündmusele, kus kümnete tuhandete osalejatega üritus üle 19 aasta ähvardava ilma tõttu ära jäeti. Turvalisus ennekõike. Homme loodetakse ikkagi karnevali lõppürituse - “sardiini matuste” toimumist, et kõik need, kes karnevaliks end pikka aega ette on valmistanud, saaksid end siiski näidata. 

Pidasime korra aru, kas minna tagasi oma majutuskohta juurde lõunasse, kus oli lootust veel väikesele päikesele enne selle loojumist ja soojemale ilmale või minna põhja poole ja üle vaadata La Laguna linnake, mis oli algne Tenerife pealinn ja sealt edasi veel enam põhja loorberimetsa vaatama minna. Loorberimetsa jaoks ei olnud me selgelt sobivalt riides - kes plätude, kes lühikeste pükstega. Arvestades, et La Lagunas oli jahe tuul ja 15 kraadi sooja, võis arvata, et põhja pool on selgelt veel jahedam. Niimoodi La Lagunas ringi jalutades olime parajalt veider vaatepilt kohalike kõrval, kes kõik olid pikkades pükstes ja õhukestes sulejopedes. Ilmateade lubas ka kõrgemale kui 1800 m veel lund. Veider mõelda, et tuled lõunasse puhkama ja võid sattuda siin lumesaju kätte. Igal juhul, loorberimets peab jääma ootele. 

La Laguna on pisike linn, meenutab väga Maltat. Selle linnakese eripära on pastelsetes kollastes, oranžides ja roosades toonides madalad majad, mis päikselise päevaga võiksid selle linna armsasti helkima panna, kuid sirged kivised tänavad andsid täna teed vastikutele jahedatele tuultele, mis meie jalutuskäiku oluliselt piiras ja pani meid kiiresti auto poole tagasi liikuma. Tahaks ikka mõnusat sooja ja päikest ning tundub, et põhja piirkonda oma täispikki päevi me peale karnevali sardiini matuseid vist tegema ei tule. On aeg pista varbad sooja liiva ja lasta päikese kuldsel kiirel oma talviselt valgele nahale peale kerge jume.

M kogus päeva liikuvasse pilti:  https://youtu.be/VwCoDCv5tDA












Kommentaare ei ole: