pühapäev, 21. jaanuar 2018

Reisiäpid - asendamatud abimehed

Ma olen väikest viisi äpipede, nii et kui kuskil on võimalik mõnda uut vähegi kasulikku äppi katsetada, siis seda ma ka teen, nii et vahel sõbradki naeravad, et mul on kõik maailma äpid olemas. Sellegipoolest, kui äpp mulle midagi asjalikku juurde ei anna, siis lasen ta kiiresti maha ning naljalt äppide eest ma raha välja ei käi - leian, et osta on mõttekas neid äppe, mis on reaalses tihedas kasutuses.

Kõige enam leidub äppe mu telefonis reisimisega seotud kaustas. Kasutan neid nii reiside planeerimisel kui reisil olles, igaühel neist omad head ja vead ning arvestades, kui reisiblogi nägu mu blogikirjed viimasel ajal saanud on, oleks ilmselt paslik siia üles lugeda ka mõned paremad äpid, mis mulle reisimisel suuremaks abimeheks on olnud. Lingin allpool küll äpid ära nende veebilehtedega, kuid peaaegu kõigil allpool nimetatul on olemas ka mugavad äpilahendused, mida olen seni kasutanud nii Androidi kui iOSi peal.

Reisi planeerimine
TripIt on see, kust minu jaoks kõik algab - see on nii veebipõhine kui äpina olemasolev lahendus, kuhu on võimalik sisse panna oma reisiplaanid kuupäevade ja kellaaja täpsusega, samuti oskab TripIt meilboksist ise sisse tõmmata hotelli broneeringuid, lennupileteid ja muid broneeringuid, mis on reisimisega otseselt seotud, kalkuleerida ka sihtpunktide vahelist ajakulu, kui mõlemad kohad on sisse pandud. Plaane saab neile ka edastada meili teel, mis automaatselt sisestatud reisiga seotakse. Nii jagan ma tehtud plaane teiste reisikaaslaste ja pere ning sõpradega, kes soovivad meie reisidel silma peal hoida ja teada kus ning millal me umbes olla võiksime. Enne TripIti avastamist möllasin Exceli tabelitega ja seal oli alalõpmata häda, et unustasin ajavahed või mõnes kohas jooksis plaan kokku - TripItis seda muret enam ei ole. Tänaseks olen TripItit kasutanud kokku 30 reisi planeerimiseks viimase 9 aasta jooksul ning minu jaoks on see muutunud asendamatuks abimeheks. Tasuline versioon loeb kokku ka lennupunktid jms, jälgib lende reaalajas ning teavitab, kui kuskil midagi muutub või hilineb, ent kui paljude ümberistumistega lende just pole, siis katab tasuta versioon ka absoluutselt kõik plaani vajadused. Lisaks võimaldab TripIt plaane teha ka teistele, mida eelmisel suvel vennaperele Horvaatia reisi kokku pannes ka kasutasin. Sellest tuleb aga kunagi tulevikus eraldi kanne. TripItist võin kirjutada ilmselt veel väga pikalt ja üksnes ülivõrdes.

Marsruudi planeerimisel on muidugi Google Maps täiesti asnedmatu, sest Google Mapsi sihtkohtade sissepanek on väga mõnus viis näha kaardil teekonda, lisaks kuluvat aega ja kilometraaži. Varem näitas Google Maps ka orienteeruvat kütusekulu ning sihtpunkte sai sisse panna lõputult, ent nüüd on need funktsioonid sealt maha võetud. Orienteeruvaks kütusekuluks on hea vaadata Via Michelini kaarti ning kui reisil on enam kui 10 vahepeatust, tuleb Google Mapsiga teekond mitmesse ossa jaotada. Sellegipoolest, paremat alternatiivi ei ole ma veel leidnud. Muide, Google Maps võimaldab alla tõmmata ka konkreetse piirkonda offline kaarti, mis reisil olles on navigeerimiseks täiesti asendamatu.

Lennud
Momondo ja Skyscanner on kaks veebikeskkonda, kust on väga hea otsida kõikvõimalikke erinevaid lennupileteid. Tegelikult Google Flights on ka üsna hea veebileht, mis annab kätte lennumarsruudid, kuid hinnad on sealtkaudu otsides ebamõistlikult kõrged ja sobilike kuupäevade leidmiseks parema hinnaga on Momondo ja Skyscanner paremad. Ega neil kahel lehel suurt vahet ei ole oma toimimiselt, kuid vahel leiavad nad natuke erinevate vahemaandumistega marsruute, mis võib tekitada juba märkiisväärse hinnavahe - seetõttu kasutan ma mõlemat paralleelselt ja telefonis on selleks olemas ka mõlemad äpid.

Majutus
Kui reisikuupäevad hakkavad paika loksuma, hakkan majutusvõimalusi vaatama, et täpsemalt paika panna sihtkohas marsruuti. Vahel võib juhtuda niimoodi, et tee peale planeeritud sihtpunkti läheduses ei ole ühtki mõistlikku majutusvõimalust sobilikel kuupäevadel ja see nüanss võib üsna oluliselt lõppmarsruuti muuta nii kuupäevade kui sihtpunktide osas. Seni parimaks lahenduseks majutuse otsingute vahendaja on minu meelest Trivago, mis tõmbab kokku kõikvõimalikelt erinevatelt lehtedelt majutuse pakkumise ja broneeringu huvi korral suunab edasi otse teiste lehtede broneeringulehele.

Kuigi majutusotsingut teen Trivago lehe kaudu, siis broneerin siiski reeglina Booking.comi või Hotels.comi kaudu, sest nendel lehtedel ei ole peidetud tasusid ja kui peakski mingi jama broneeringuga tekkima, võtavad nad kiiresti ise ühendust. Näiteks kord ei läinud mul makse läbi, sest sain uue pangakaardi millel ei olnud välismaksed lubatud ja ma ei tulnud selle peale, et seda kontrollida. Ilma et ma ise oleks pidanud kuhugi kirjutama, tuli ca kümmekond minutit hiljem mu telefonile juba UKst kõne, kus püüti leida lahendus, et saaksin broneeringu ikkagi korrektselt lõpule viia. Äppidena kasutan neid telefonis just seetõttu, kui broneering on tehtud läbi nende lehtede, siis on broneeringud kohe nähtavad ka äpist ja kohapeal on hotellis lihtne vajadusel äpi broneeringut näidata - ei ole vaja sahmerdada mingite paberite või postkasti otsingutega. Muidugi, on alati mul broneeringud lisatud ka TripItisse, mis toimib edukalt ka offline äpina, näidates ära sisse eelnevalt laetud info, kui netiühendus veel olemas oli.

Lisaks äpipedele olen ma ka punktipede ehk kui kuskilt on võimalik mingi ostu pealt mingeid punkte koguda, siis reeglina on mul see kliendikonto olemas. Neid punkte ma ka tegelikult aeg-ajalt monitoorin ning kipun neid ära kasutama, enne kui nad aeguvad, kas siis soodsamaks majutuseks, reisimiseks, vajalike asjade ostmiseks või vahel ka heategevusse annetamiseks. Nii sattusime me tänu Air Balticu vaucherile kunagi Itaaliasse ja Austraalia reisilt tagasi naastes tellisin lennupunktide eest ülikvaliteetsed Siliti potid, mida igapäevaselt kasutan siiani. Seetõttu on mul olemas ka telefonis nii Marriotti, Hiltoni kui Accor Hotelsi äpid, mille kaudu saab kliendihinnaga otse tube broneerida kui teha ka mugavalt hotelli check-ini, nii et kohale jõudes on vaja saada üksnes võti ilma midagi täiendavalt täitmata. Vahel tõmban ma ka teiste hotellikettide äppe ära ajutiselt täpselt samadel põhjustel. Päris mugav.

Ja lõpuks ei saa ka üle ega ümber AirBnB äpist, mis aitab teinekord hädast välja, kui hotelle pole soovitud sihtkohas saadaval või hotellid on ebamõistliku hinnatasemega. Loomult olen ma ise rohkem hotelli tüüpi inimene, sest see annab võimaluse reisida kellestki teisest peale oma reisikaaslaste, sõltumata. Muidugi, kui reisil on teistsugune iseloom, nagu siis, kui me Austraalias kuu aega puhkasime, oli CouchSurfing ideaalne reisi täiustaja ning tol ajal veel AirBnBd ei eksisteerinud.

Nüüd on ka majutusäpinduse maailmas veel mõned uued põnevad lahendused esile kerkinud, näiteks HotelTonight on äpp, kust saab otsida ainult lähiöödeks viimase hetke pakkumisi ja võib juhtuda, et saab väga kalli hotelli väga soodsa hinnaga. Siis on veel Roomer, kuhu saab panna üles iga kasutaja ise oma ostetud hotelli bronne, mis mingil põhjusel kasutamata jäävad ja neid teistele kasutajatele maha müüa - jällegi võimalus saada juhuslikult soodne diil, kui asukoht ja kuupäevd klapivad, nii et võidavad lõpuks kõik osapooled. Ja pikkade lendude tegijatele üsna sobilik lahendus Dayuse, kuhu hotellid panevad üles oma vabad toad päevaseks ajaks soodsa hinnaga eesmärgiga pakkuda inimestele, kellel on vajadus päevasel ajal kuskil pikali visata, seda teha. Eriti hea juhuks, kui kahe pika lennu vahele jääb näiteks 8 tundi ning vahepeal tahaks lihtsalt inimese moodi pesta ja korraks pikutada. Äriklientidele jällegi võimalus ärikohtumisteks broneerida päevaseks ajaks sviit väga hea hinnaga.

Transport
Kui lennud ja majutus on paigas, siis vahetult enne reisile minekut või ka reisi ajal on hea teada kuidas kuhugi saada võõras riigis ning mis see umbes maksab, sest tihtipeale ei ole ette teada tundmatus sihtkohas milline transport seal üldse liigub.

Parimaks otsinguks transpordiühenduse ja hindade osas olen enda jaoks leidnud Rome2Rio, kuhu saab sisse panna algpunkti ning lõpp-punkti ja ta leiab ise seal vahel kõikvõimalikud transpordiviisid, alustades lendudest ja laevadest, lõpetades ühistranspordi, takso, Uberi ning sõidujagamisega koos orienteeruvate hindadega, suunates edasi vajadusel ajakavadele ja teenusepakkuja kodulehele. Olen seda katsetanud mitmes erinevas riigis ja linnas ning tõesti, pakutud lahendused toimivad ning hinnaklass on enam-vähem õige.

Sarnast alternatiivi pakub ka Citymapper ning aeg-ajalt on mõistlik mõlemat vaadata, sest erinevates linnades on neil all natuke erinev andmebaas ning nii võib juhtuda, et äpid pakuvad erinevaid lahendusi, millest vahel on üks mõistlikum kui teine. Siia juurde muidugi veel ka Google Maps ning Apple Maps, mis võivad olla vahetevahel samuti olulised täiendused. Näiteks Brüsselis oli Rome2Rio täpsem ja parem, kuid kuskil kadus ära mu GPS ühendus ning sel juhul aitas hädast välja hoopis Google Maps, mis leidis mulle kiirema tee ühistranspordiga, samas kui Apple Maps aitas Amsterdamis navigeerida veel paremini ja täpsemalt, näidates ära ka reaalajas peatused, kus ma metrooga hetkel asusin, kuid Brüsselis jällegi oli millegipärast Apple Maps tühi ega toiminud. Seetõttu hoian telefonis ka mitut sarnast äppi paralleelselt.

Muidugi, kui liikuda autoga, siis täiesti asendamatu on internetiühenduse olemasolu korral minu jaoks Waze, mis viib väga häasti ja mugavalt sihtpunktist sihtpunkti, tundes ummikuid ja kohalikke teeolusid. Kui netiühendus aga puudub, siis on heaks alternatiiviks navigeerimisel Google Maps. aze

Vaatamisväärsused ja söögikohad
Reisi panen ma kokku üldjuhul alustades Lonely Planeti raamatutest (Lonely Planetil on ka oma äpp olemas, kuid seal on paraku linnu vähe ning raamatud on veidi mugavamad ja praktilisemad, ent see äpp on mul siiski olemas) ning täiendades nimekirja TripAdvisoris leiduvate soovitustega. TripAdvisor on üldse väga mugav abivahend reisi ajal, et vaadata mis ümberkaudsed kohad on, mida külastada, ning milliseid söögikohti tasub usaldada, et mitte sattud turistilõpksu või kuhugi ebakvaliteetse söögi otsa. TripAdvisori ega FourSquare soovitustega söögikohtade ja vaatamisväärsuste osas ei ole ma veel kordagi puusse pannud. Kogukond teab, is on hea ja kus käib kohalik, see on ka turistile reeglina väga hea.

Suvel avastasin Stockholmis enda jaoks ka Google Trips äpi, mis on selles mõttes mõnus reisil kasutada, et sinna saab sisse panna oma eelolevad reisid, lisada linnad, mida külastad, tõmmata alla offline kaart ja juhend olulise infoga linna kohta. Tihti on Google Tripsis olemas ka soovituslikud päeva jalutuskäikude marsruudid, mis viivad ühe vaatamisväärsuse juurest teise juurde, aidates kaardil kenasti navigeerida.

Teine põnev äpp ümbruskonna avastamiseks on Sidekix, mis kuvab kaardil sinu läheduses olevad vaatamisväärsused ja söögikohad, aga ka üritused, kuhu on hea jalutada, kuvades nii teekonna kui juhendades kohalejõudmisel. Arvestades, kui palju meile meeldib välismaal olles jala käia, on see äpp kahtlemata üks uus põnev lahendus.

Muud reisimisega seotud äpid
Lisaks eeltoodule on mu telefonis veel mõned muud olulised äpid, mis reisimisel head abivahendid on.

Google Translate annab võimaluse ära tõmmata sõnastikud offlines kasutamiseks ning netiühenduse olemasolu korral suudab ka fotode ja veebilehtede pealt tõlget teha. Vahetevahel ülioluline abimees, kui sõõras riigis on mõni asi veidi arusaamatu. Näiteks kord üritasime Poolas aru saada parkimiskorraldusest ja -tasudest ning mugav oli telefoniga lihtsalt teha klõps ja saada vastuseks meile hädavajalik info.

Wallet on abiks lennupiletite pardakaartide hoidmisel, et need kuhugi muude failide-meilide rägastikku ära ei kaoks. Lihtne ja mugav lahendus.

Välisministeeriumi Reisi Targalt on äpp, mille kaudu saab kiiresti registreerida oma viibimise välismaal, nii et Välisministeeriumil oleks võimalik kiiresti ühendust sinuga võtta, kui reisi ajal sihtriigis peaks juhtuma mõni looduskatastroof või terroriakt, samuti leiab sealt reisiinfo riigiti viisatingimuste, saatkondade jms kohta.

Kui reisitakse mitmekesi ning rahakotid ei ole ühised, on tihti reisil peavalu, kuidas kulusid jagada ja meeles pidada kes mille eest ja palju on maksnud ning kes kellele võlgu on. Selleks on üks hea alternatiivne lahendus Splittr äpp, kuhu saab sisse panna kõik reiside kulud, need teiste vahel välja jagada ning kuvada kõigile osapooltele mis seis täpselt rahadega kuskil on. Lihtne ja tülivaba.

Ning viimaks Xe Currency, mis on hädavajalik juhuks, kui reisitakse võõra valuutaga riiki ja soov on aru saada palju midagi tegelikult maksab. Võimaldab sisse panna nii palju valuutakursse kui vaja ning kontrollib kursse ise automaatselt.

Kindlasti on veel terve hulk põnevaid reisimisega seotud vidinaid ja äppe, alustades reisile kaasavõetavate asjade nimekirja meelespeast ja millest kõigest veel (muide, nimekirjadena, mida teha või kaasa võtta, kasutan eelkõige igapäevaselt Wunderlisti, aga see pole otseselt reisimisega seotud äpp), kuid muud asjalikku ja hädavajalikku reisi planeerimiseks ning reisil olles, ei ole ma veel ena jaoks tuvastanud. Soovitused on siinkohal absoluutselt teretulnud.