esmaspäev, 30. september 2024

Grandioosne mošee kaubanduskeskuses

Abu Dhabi meri on sama kuum kui Dubai oma. Meie hotelli ranna liiv on valge ja tekstuurilt sarnane sellele, mis meile kodus tuttav on. Meie Dubai esimese hotelli ranna liiv oli pigem üpris jämedateraline ning merepõhi lausa kruusane, kuid Abu Dhabis on liiv ka mere põhjas siidjalt pehme. Vesi 33 kraadi, õhk 37 kraadi ja UV 9. Kui me UV suurust kella pealt ei näeks, siis ilmselt veedaksime pool päeva meres ja 30 kraadises basseini vees vedeledes ning põleksime ära korralikult. Aga kaasaegne tehnoloogia võimaldab meil jälgida päikese kiirgust ja nii tuleme reisilt tagasi sama heledatena nagu reisile minnes.

Enne Abu Dhabist lahkumist tahtsin külastada Seikh Zayed Grand Mosque ehk suurt mošeed, mis on ainsana avatud turistidele, eeldusel, et inimesed on korralikult kombekohaselt riides. Sättisin pika seeliku selga, varrukad ja salli kotti valmis ning registreerisin meid veebis autoga sõites mošee külalisteks ära. Pühakoja külastus on küll kõigile tasuta, aga eeldab eelnevat internetis registreerimist ning sissepääsud telefonist QR koodi ette näitamist. Väga kaasaegne maailm.

Minu üllatus oli suur, kui mošee maa alusest parklast hoonesse sisenedes avastasin end kaubanduskeskuses, McDonalds ja Starbucks otse vastu vaatamas. Eks kõrts ja kirik on ikka koos käinud ehk kui hing on pühitsetud, tuleb ka kehale midagi meelepärast pakkuda. 1996. Aastal ehitatud mošee on tehtud juba siis selge visiooniga, et maailm on tolerantne ja igast usust turistid on Araabia Ühendemiraatidesse oodatud. Nii saab otse mošee sissepääsu juurest osta endale sobilikud kohaliku tasandi riided, kui pole naisterahval juhuslikult juba seljas riideid, mis katavad pahkluud, randmed ja pea. Meeste riietusnõuded nii karmid pole - pikad püksid ja varrukatega t-särk on sobilik tingimusel, et särgil ei ole mingit sõnumit eraldi kirjas. Ka pole mošees lubatud erinevad käemärgid, kallistamine või tunnete näitamine, pea paljastamine, karvaste mänguasjade või nukkude kaasa võtmine, söömine-joomine, v.a vesi ja igasugused sigaretid. 

Kaubanduskeskusest viib pikk tunnel otse mošee sissepääsu juurde, kus seda suurejoonelist pühakoda saab imetleda õuest ja seejärel liikuda piki sammastatud katusealuseid teid peasaali. Silmaga on seda võimsust keeruline hoomata - saali mahub kuni 40 000 inimest korraga palvetama käsitsi kootud vaibal, mida tehti kaks aastat ja mis seni on Guinnessi rekordite raamatu järgi maailma suurim käsitsi tehtud vaip. Keset pühakoda kõrguvad laest alla suured grandioossed värvilised lühtrid ning valged marmorseinad ja kuplid kivinikerdustega peegeldavad tagasi mošee seina ääres olevatest basseinidest valge marmorpõranda taustal. See ongi täpselt nii reaalne ja ilus kui piltidelt välja näeb ja päris elus isegi veel imelisem. Ilma mošee külastuseta Abu Dhabist lahkuda tõesti ei tohiks.

Maantee Abu Dhabist Dubaisse on lai ning muutub vahepeal isegi 8-realiseks. Kui Dubai serv jõuab üpris kiiresti kätte, siis Dubais sees võtab liikumine aega. GPS võib näidata vahemaaks vaid mõne kilomeetri ja mõniteist minutit, aga tegelikkuses võib seda läbida 45 minutit või sootuks poolteist tundi, kui sõit on sattunud õhtusele tipptundi ja kuskil on teele sattunud veel mõni intsident. Ning sama tee tagasi võibki kesta vaid veerand tundi, nii et tundub, et Dubais on vahemaade läbimise planeerimine üpris tänamatu ennustus. 

Meie viimane hotell Dubais asub jõe ääres. Saime toa 25. Korrusele, vaatega jõe poole ning taamal paistab ka linna siluett. Otse meie hotelli taga asub Dubai Creek avalik park, mille keskel on Childern’s City laste teadus- ja meelelahutuskeskus. Mõtlesime õhtul jalutada korraks jõe äärde ja vaadata linnavaadet sealt, aga siin ei olda harjutud jala käima ja kuigi jalakäijatele mõeldakse üha enam, on see siiski paljuski keeruline ning igale poole, ka otse hotellist üle tee parki, on tegelikult mõistlik minna autoga. Pealegi on enamikel hotellidel teenindatud parkimine ehk annad lihtsalt võtmed ära ja sulle sobival ajal tuuakse auto otse ukse ette või tellitakse takso, mida on saada sisuliselt igal hetkel. Otsustasime siiski jalgsi selle käigu ette võtta. 

Hotelli peaukse juures kõnniteed ei ole, nii et piki parkla tee serva saab jalutada esimese kõnnitee jupi ja sebrani, aga kuigi lähedal me ühtki kohta, kus reguleeritult üle tee saaks minna, me ei leidnud, nii et esimese hooga kõndisime üsna pika maa ühele poole, et üle tee minna ja sama maa teisele poole tagasi kõndida. Kell oli napilt peale 18 ja päike just loojumas. Soojakraade veidi üle 30 oli muutunud meeldivalt talutavaks, et võiks veidi pikemalt jalutada, olgugi et otsaesiselt higi voolas, ent täna ei olnud enam õues nii niiske. Teel Dubaisse märkasime äkki, et eespool kaob päike ja tee viib justkui hägusesse uttu, mis algab nagu noaga lõigatud. Pidasime seda saabunud liivatormiks, aga see oli hoopis vihmapilv mille alla me sõitsime. Tuleb välja, et ka kõrbes ikkagi sajab ning üpris korralikult, ent seevastu lühidalt. Kuna siin on vihm siiski harv külaline, tõmbasid osad autod, eriti need, mis lahtises kastis mööblit või muud koormat vedasid, tee äärde viaduktide alla seisma kuniks vihm üle läheb. Seevastu hetk hiljem polnud vihmast enam märkigi ja õhk oli täpselt samasugune soe nagu enne - vihm siin ilma klaariks ei löö.

Dubai avalikud pargid on raudaiaga piiratud alad, kuhu sisenemiseks tuleb osta sümboolne pilet 5 AED eest. Eks see on üsna loomulik ka, sest kogu see roheline pargiala vajab korralikku hooldust ja pidevat kastmist ning hoolitsust. Kuigi alkohol siin lubatud pole, siis pargis on eraldi ala, kus saab nii grillida kui vesipiipu teha ja vesipiibu tegemine nagu ka e-sigaretid on siin laialt levinud. Kuigi park on lahti õhtul kella 22ni, pargis sees asuvad delfinaarium ja laste teaduskeskus kella 20ni, siis enamus kohvikuid ja müügikioskeid nagu ka pargi külastusväravaid on suletud. Ilmselgelt ei ole me siin tipphooajal. Samas on mõnus ringi jalutada niimoodi, et vastu tulevad vaid üksikud inimesed, laste mänguväljakul on veel vaid paar peret peale meie ning päris jõe ääres promenaadil ja paadisillal ei jaluta peale meie kedagi. Jõe äärest avaneb aga imeline vaade vastaskaldal tulede säras pilvelõhkujatele ja hotellidele. Dubai on selgelt suurlinn.

Hotelli tagasi leidsime muidugi lühema otsetee ning avastasime majataguse sissepääsu, nii et ei pidanudki tegelikult ümber maja kõndima. Suure tõenäosusega võib olla siin ka mõni maa alune tunnel, mille asukohta pead lihtsalt teadma, mis viib hotellist otse lähimasse avalikku kohta või kaubandusse või sootuks pargi juurde. Kaartidel neid tunneleid pole ning reeglina peab lihtsalt teadma kuhu minna. Kell oli veel liiga vähe, et tuppa end õhtule sättida ja mõtlesime korra põigata läbi kuskilt kaubanduskeskusest, mis küll teispool jõge asus ja kuhu mõni kilomeeter sõitu oli, mis kuigi kaua võtta ei tohiks. Kolmveerand tundi hiljem kaubanduskeskusesse jõudes oli meil tunne, et oleks ikka pidanud vist hoopis hotelli basseini äärde end õhtule sättima. Dubais on juba asjad kord nii seatud, et sa küll näed kohta, kuhu minna tahad ja see ei ole linnulennult sugugi kaugel, kuid sinna jõudmine võib võtta ebamõistlikult kaua aega või sootuks võimatuna näida. Nii tahtsime sisse keerata tee ääres olevasse tanklasse, aga sinna teed otse ei viinud. Teelt maha keeramine ei aidanud meid ka kuidagi edasi, sest teede rägastikus viis iga pööre meid tanklas sootuks kaugemale. Lõpuks ei aidanud muu, kui GPSi tankla sisse panek.

Kuna UAE on kolmandad riigid, siis siin on meie jaoks kõnedele vastamine või interneti kasutamine ebamõistlikult kallis. Enamikes avalikes kohtades on küll olemas vabalt kasutatavad WiFi võrgud, aga need võivad olla ebaühtlase kvaliteedi ja kiirusega, lisaks on ringi navigeerides hea omada internetti, sest ka eelnevalt alla laetud netiühenduseta Google Maps kaardid võivad küll navigeerida, aga vajalikul hetkel lõpuks olla ikka üksnes valgel taustal. Nii kasutame reisil olles e-SIMe ehk meie enda SIM kaart on telefonis ja töötab kõnede ning sõnumite jaoks, aga internet tuleb virtuaalselt kaardilt. Seda muidugi juhul, kui operaator ei otsusta ootamatult kaarti blokeerida ilma hoiatamata. M avastas hommikul, et tal on internet kadunud, seda just kõige ebasobilikumal päeval, kui meil oli palju ringi sõitmist. Võttis omajagu robotiga vestlemist, et klienditoes päris inimeseni jõuda, kes ta interneti taastas. Ja tänapäeva maailmas ringi reisida ilma internetita on ebamugavalt keeruline. Mugavustega harjub aga kiiresti. 

M tegi päevast video ka: https://youtu.be/xOsH7oQ6qvo

















 

pühapäev, 29. september 2024

Pingviinid, kalad ja keeled

 Täna on kuumus kuidagi talutavam kui eelmistel päevadel. Võibolla hakkame osaliselt ära harjuma, aga üldiselt pidigi iga päevaga ilm nende mõistes talvisemat minema ja oktoober on ülemineku kuu. Nove,ber, detsember ja jaanuar on siin kohalike jaoks külm - selline 20-25 kraadi sooja ehk meie suvi. See pidi ka olema aeg, mil võib juhtuda, et sajab. Ka täna oli kuskil emiraadis juba vihma tulnud. Meie aga tervitame kerget sooja tuult 33 kraadises öös.

Nii Abu Dhabis kui Dubais on mõlemas suur akvaarium ja olin pisut segaduses, kas kulutada tänane päevane aeg akvaariumi peale siin või teha seda mingil päeval, kui oleme tagasi Dubais. Chat GPT aitas õnneks hädast välja ja tegi kiire võrdluse, kus aastase lapsega parem olla on. Dubai akvaarium asub Dubai Mall hiigelsuures kaubamajas, aga on kompaktsem ja kiiremini läbitav, samas kui Abu Dhabi SeaWorld vajab ikkagi päris mitut tundi selle läbi käimiseks, aga on võimsam ja mitmekülgsem. 

Yas Islandil asuv SeaWorld on üpris vapustav, nagu siin mail kõik. Parklast juhatab peaukseni päikese eest kangaga varjutatud rada, kus puhuvad ventilaatorid õhku ringi koos kerge vee piserdusega, kõlaritest mängimas dramaatiline animafilmi muusika. Uksest sisse astudes tehakse kerge turvakontroll. Kaasaegse maailmaga on siin võimalik kõik piletid netist ette ära osta ja üldiselt on seda ka mõttekas teha. Oleme siin hooajavälisel ajal, nii et külastajaid ei ole kuskil liiga palju, aga keset turismi tipphooaega võib ilmselt nii mõnelgi pool piletisabas märkimisväärse aja veeta. Sabas oli meie ees vaid mõni inimene, aga jõudsin samal ajal netist mugavalt piletid ära osta. Võib ka juhtuda, et netist ostes on pilet veidi soodsam, aga see ei pruugi alati nii olla - netis ja kohapeal võivad kohalduda erinevad maksud. Üks, mis aga kindel, vahendajatelt pileteid osta ei tasu, vaid ikka üksnes otse, sest muudest keskkondadest väljastatud piletid ei kehti ja seda hoiatust kuvatakse igal ametlikul veebisaidil. Kuigi pileti hind on kõikides teemaparkides üpris krõbe, jäädes ca 80 eur kanti inimese kohta, on see elamus kõike seda väärt.

SeaWorldi keskmeks on One Ocean ümar saal, kust pääseb erinevatesse teemaaladesse, mis tegelikult omavahel seotud on. Sattusime sinna just hetkel, kui algas lõunane digishow. Oli tunne, nagu oleksime sattunud ümarasse hiigelsuurde kinosaali. Ruumi seinad muutusid üheks suureks filmiekraaniks, kus seoti üheks looks ära kogu maailm läbi ookeani. Lihtsalt seisad ja vaatad ammuli sui enda ümber keset suurt saali, nagu oleksid vaid üks väike täpike keset maailmaruumi. See kõik on lihtsalt nii võimas.

Siinse kliima üks kõige veidramaid asju on temperatuur. Kui õues on ca 35 kraadi sooja ja lämbe, siis kuhugi siseruumi astudes satud külmakardina alla ja sealt edasi on siseruumides umbes 22 kraadi sooja, mis polegi iseenesest jahe, aga kontrast on meeletu. Üldiselt oleme ikka õues ja siseruumides lühikeste riietega ja endale midagi soojemat kaasas kotis pole, lapsele on paar õhukesi pikki pükse ja kerge pika varrukaga pluus siiski igaks juhuks. Suur oli meie üllatus, kui Antarktika alasse astudes tervitas meid paksus jopes teenindaja, kes külastajaid läbi pöördukse suunas. Seal taga ootasid meid ehtsad pingviinid, kes lume sees ja jäises vees rõõmsalt ringi sulistasid. Oleksime oma suveriietega nagu otse külmkambrisse astunud! Ei osanud kõrbekuumuses kohe kuidagi oodata end lumme sattuvat. Dubais on küll siseruumides suusatamine võimalik, aga pingviinid Abu Dhabis olid ülivahva üllatus.

Sisuliselt läbib SeaWorldi tohutu suur klaasist akvaarium, mida on võimalik mitmetelt korrustelt erinevatelt vaateplatvormidelt, läbi akvaariumi minevatest klaastunnelitest ja suurtest klaasseinadest vaadata. Seal on kõikvõimalikke suuri ja väikseid kalu ning nii mõnigi neist tundub inimestega nii harjunud olevat, et ujub uudishimulikult klaasile üsna lähedale. Kuigi SeaWorldi läbivad mitmelt poolt trepid, on see õnneks lintide abil läbitav ka lapsevankriga. Vaatasime flamingosid ja rai kalu, mängisime suurel laste mänguväljakul, mille kõrval on meetristele lastele mõeldud hulk lõbustuspargi atraktsioone, vaatasime polaarrebaseid, morska ja hülgeid lisaks lugematule hulgale kaladele. Ma pole lõpuni kindel, et me päris kõik kohad läbi käisime ja kõikide plaanitud etenduste vaatamiseks tuleb ilmselt kodus juba korralik eeltöö ara teha, et päevast maksimum võtta. Peale mitme tunnist jalutuskäiku tahtsid nii mõnedki meist voodisse kerra tõmmata ja tuttu jääda.

Kui Abu Dhabi presidendipaleele on otse vaade meie hotellitoa rõdult, siis teine vaatamisväärsus, milleta Abu Dhabis nagu käinud poleks, on Sheikh Zayed Grand Mosque ehk suur moššee. See pidi kõige ilusam mõlema just päikeseloojangu ajal. SeaWorldist tulles jääb moššee, mis on ainus, kuhu võivad ka mitte moslemid sisse astuda, umbes poolele teele. Napilt enne moššeesse jõudmist jäi beebi lõpuks autos päevaunne ja kuna nii territoorium kui moššee ise on tohutult suured, ei olnud meil mõtet sinna ka korda-mööda uitama minna, nii et vaatasime seda vaid kaugelt ja püüame sealt homme läbi käia, enne kui Abu Dhabist uuesti Dubai poole tagasi lähme. 

Abu Dhabi on väga palju traditsioonilisem piirkond kui Dubai. Peatume hotellis, kus alkoholi ei serveerita. Samuti siin kõrval olev restoran, kus õhtustasime, on alkoholi vaba. Toidupoes alkoholi ei müüda, küll aga suurepäraseid alkovabasid kokteilijooke, mis annavad silma ette nii mõnelegi alkoholiga joogile. Üldiselt alkoholivabu kokteile oskavad nad ka siin üsna hästi teha ja toidugurmaanid saavad kindlasti siin kandis oma naudingud kätte.

Meie hotellil on oma rand ja korralik basseini ala, kuid mere äärde peale päikeseloojangut enam ei lubata ja basseinid suletakse õhtul kella 20 ajal. Kuna päeval on päike krõbe ja õhtul on muud tegemist olnud, polegi olnud väga aega basseini nautida. Sulistasime beebiga mõnusalt soojas vees samal ajal kui M massaažis oli. Õhk oli 35 kraadi, basseinivesi jahutavat 30 kraadi, samas kui mere temperatuur näitas 33 kraadi. Meri on siin soojem kui mõnel pool vannivesi. 

Turvalisus on siin kandis tähtis, nii on turvamehi igal pool, ka basseini ääres, nii et võib südame rahuga oma asjad basseinitoolidele panna ja ujuma minna. Basseinis hoiavad silma peal kõigel mitmed vetelpäästjad. Üks tuli meiega juttu ajama, kui vahepeal puhkepausi tegime ja lõpuks palus jätta Googlesse meeldiva soovituse, kus ka tema nimi ära mainida. Mõtlesin varem siinse kandi hotelli tagasisidet lugedes, miks igal pool on sees kellegi teenindaja nimi, sest see ei ole mujal väga tavapärane, aga tänast kogemust arvesse võttes, siis ilmselt saavad teenindajad oma nime mainimise eest positiivses hinnangus mingit boonust. Vot siis, kuidas oma raha välja teenitakse.

Araabia Ühendemiraadid on üks väheseid kohti, kuhu vene turistid puhkama pääsevad tänases maailmas ja siin on neid palju. Kummalisel kombel peetakse just Abu Dhabis ka mind venekeelseks, kuigi ma vene keelt mõistan vähe. Kunagi on mind ka venelaseks Helsingis ja Vietnamis peetud, aga mujal üldiselt mitte. Siin on mulle aga restoranis pakutud venekeelset menüüd ja kui kelner oma eksimusest aru sai, sajatas ta vaikselt omaette. Täna M-le massaaži broneerides kutsuti ka vene neiu mind teenindama, kuid kui nad said aru, et ma vene keelt ei valda, vabandasid, et mu nägu pidavat olema slaavlane. Mnjah. Kuigi üks Venemaalt pärit härrasmees pakkus meile päritolus sootuks Hispaaniat, nii et venelased ise meid venelasteks ei pea. Ja samal ajal on otsustanud Chat GPT, et kui ma temaga inglise keeles räägin, siis tõlgib ta mu jutu automaatselt soome keelde. Võtab kukalt kratsima.

Keele osas tasub sellistes rahvaste mekas nagu siin, ettevaatlik olla. Basseini ääres sattusin kuulma dialoogi, kus üks lastega tõmmum meesterahvas püüdis teha viisakusvestlust kõrval oleva lapsega heledanahalise naisterahvaga. Mees küsis nagu muuseas, kaua nad siin on ja mis neile on meeldinud ning millal nad Venemaale tagasi lähevad. Selle peale tõmbus naisterahva nägu pikaks ja ta teatas, et on Ukrainast. Oh, kuidas see mees selle peale vabandama kukkus, et oletas kuuldu põhjal, et naine rääkis oma lapsega vene keeles ja tegi sellest järeldused ning palus viisakalt vabandust ja poliitika kõrvale jätta. Jah, siin puhkavad venelased ja ukrainlased kõrvuti, aga enne kellegi osas järelduste tegemist on oluline esmalt küsida, kust nad tegelikult pärit on.

M tegi video ka: https://youtu.be/hoCaoO-TzCE

























laupäev, 28. september 2024

Kunst igal sammul

Araabia Ühendemiraatidega on kõik natuke suurem ja võimsam kui mujal. Ja mida raha saab osta, on siin olemas. Abu Dhabis avati mõne aasta eest Louvre’i kunstimuuseum, mis on Prantsusmaa suurim rahvusvaheline projekt. Louvre’i kohta öeldakse, et see on üks vaatamisväärsus, mida tuleb kindlasti külastada, kas siis Pariisis või Abu Dhabis, vahet pole. Niisiis, võtsime Louvre’i külastuse ette. Kui muidu pole M suurem asi muuseumide fänn, siis siinne niiske kuumus, mis õues olles olenemata kellaajast keha vett voolama paneb, motiveerib üha rohkem muuseume külastama.

Louvre on suur ja võimas. Valge kivist madal ja lahmakas hoonekompleks laiub suure ümmarguse kupli all. Siin on peamine näitus 12 saalis, mida ka mõistlikus tempos läbib paar tundi, kuid tasub kindlasti külastust. Kaasaegse lahendusena on paroolita WiFi igal pool saadaval ning tasuta äpist saab kuulata oma telefonist audio giidi, mis selgelt ilmestab kunsti ajaloo teekonda ja lisab põnevaid fakte. Louvres asub eraldi majas ka kosmoseteemaline lastemuuseum, kus pisemad saavad ise interaktiivsete mängude kaudu kosmoseteadusest osa ning Marsi teemalised mängualas ehitada suurtest plaatidest kosmosejaama.  

Abu Dhabi on inimese loodud linn. Siin on hästi läbi mõeldud, kuidas jõuda ühest linna otsast teise suurema vaevata. Kuna autosid on palju ja jala väga ei käida, sest kuumus seda ei soosi, siis on autoteed linnas sees 4-realised mõlemas suunas ja maanteed 7-realised, ent sellegipoolest olime Dubais korduvalt ummikus, nii et poole tunni asemel läbisime teekonda poolteist tundi. Autod on siin uhked, korras ja puhtad. Nii kui auto kuhugi ära pargid, ilmub kuskilt mõni vormiriietuses mees, kes pakub autopesu teenust. Ka marmorist ja kivist tänavaid pestakse tihti, nii et marmor läigib ja tolmu pole kusagil. Ilmselt teisiti oleks kohalikel meestel ka raske oma pikki, peaaegu maani valgeid ürpe kanda.

Abu Dhabis asuvad ka kohalikud turud. Neist kuulsaim on kalaturg, mis asub uues suures jahutusega hoones ja kust saab värsket kala ja mereande osta varahommikust hilisõhtuni. Letis on lookas jääle asetatud värskest saagist, mille võib omale meelepäeaselt välja valida, fileerimisteenusel lasta ära puhastada ja samas asuvas restoranis omale roaks valmistada ning kohapeal ära süüa. Kohalike hulgas tundub see variant üpris popp olevat. Kui restoranides söövad mehed ja naised ikkagi koos, siis kala fileerimise järjekorrad on erinevad.

Meeste ja naiste teema on siin ühiskonnas üldse moslemikultuurist tulenevalt üpris tundlik. Tualetid asuvad tihti erinevates asukohtades, teistest eraldi. On küll olemas kaasaegsed ruumid beebi mähkmete vahetuseks nii meeste kui naiste tualettides, aga mitte ühiselt. Naised kannavad maani musti hõlst, mehed valgeid, kuid väikelapsed võivad olla teatud vanuseni katmata. Beebisid on palju ja beebisid nad armastavad. Meie beebi on saanud väga palju positiivset tähelepanu, naeratusi ja lehvitusi. Selles osas on siin üpris lapsesõbralik keskkond. Beebitoit on üldiselt saadaval tuubidena ja piimapulbrina igas väiksemas poes, inglise toidupoe ketis Waitroses on ka soolased tuubitoidud vabalt olemas. Ainult putrusid pole ma veel näinud.

Hotellides on tihti basseinid, mis on mõeldud kõigile või basseinis kohe eraldi olemas ka laste ala, ent samas võib teine bassein olla ka ainult täiskasvanutele lõõgastumiseks. Meie Abu Dhabi viie tärni peredele suunatud hotellis on lastele nii hommikusöögis eraldi lastemeelsete toitude nurk ja siseruumides tasuline lasteklubi mänguala ning rannaäärsete poes müügil ka liivakasti asjad mängimiseks rannas. Palusime oma tuppa ka beebivoodit, ent esimesel ööl sinna last ööunne asetades vajus ootamatult voodi põhi ühest nurgast alt ära. Oli öö ja me ei tahtnud oodata tunnikese, et uut voodit saada. M pistis pliiatsi puuduoleva kruvi auku ja sidus voodi nurga beebi mänguasja koti paelaga kinni. Kui hommikul vastuvõttu läksin ütlema, et meil on beebi voodiga probleem, vabandasid nad korduvalt, pakkusid võimalust rääkida nende juhiga, tõid tuppa uue voodi ja juht tuli ise vabandama ning õhtuks ootas meid toas puuviljavaagen. 

Meie hotellitoa aknast on otse vaade UAE presidendipaleele, mida hakati ehitama alles 2010 ning 7 aastaga valmis uhke marmorist suurejooneline palee 380 000 m2 alal. See on kasutusel igapäevaselt ametlike vastuvõttude jaoks ja muul ajal on see avatud piletiga külastuseks. Õhtul on viimane sissepääs kella 18 ajal ja 19:30 algab valgusšõu, kus pimedusse mattunud taeva taustal kuvatakse otse prresidendipaleele suurejooneline kaasaegse kunstilahenduse värvivideo. See kõik kokku on väga võimas. Sättisime oma külastuse viimasesse küllastustundi, et näha päikeseloojangut palee õuest ja jääda ka õhtusele showle. Kombekohaselt peavad olema nii naistel kui meestel põlved ja õlad kaetud. Vajadusel saab sealt ka salli laenata, et endale ümber sättida. Mul oli kaasas pikk punane seelik, mille endale lühemale seelikule peale tõmbasin, ent mu seelikule on lõhik. Turvakontrolli pandi lõhik viisakalt vabandades haaknõeltega kinni ning kui alumise seeliku püksirihm piiksuma hakkas, rõhutati, et naised ei pea seeliku alt midagi ära võtma turvakontrolliks ning käidi käsimasinaga keha kontroll kiirelt üle. Paleesse ei tohi kaasa võtta sööke ega jooke peale vee või beebitoidu ja ka suitsud ning e-sigarid korjatakse turvakontrollis ära, pakendatakse ühekordsesse kinnisesse pakendisse, palutakse teha endal pilt või number meelde jätta ja hiljem lahkudes saab oma asjad tagasi.

Turvakontrollist juhatatakse edasi bussidesse, mis viivad mõne minutilise sõiduga inimesed otse palee ukse ette. Esimese hooga tundus see veider, et jala ei minda, aga kui arvestada, et praegusel ajal on ka öösel 32 kraadi sooja ning territoorium on hoomamatult suur, on bussidega inimeste transportimine väga mõistlik. Palee ise on seest suur, tühi ja avar. Uksest sisse astudes on kuldne avarus nii võimas, et võtab suu ahhetama ja pea kuklas seistes ringi vaatama. Sõnadega ei ole seda emotsiooni võimalik kirjeldada. Kuna seda kõike on väga palju, siis on palee nelja nurka ehitatud metalsed suured kuubikud, mis kunstiprojektina sobibvad sinna ideaalselt, ent on mõeldud pimedaks omaette olemise puhkenurgaks neile, kelle jaoks seda sära ja suursugusust avarust korraga liiga palju on. Loomulikult on kogu palee ka seest konditsioneeritud, nii et õhutusava on disaini sisse nii sujuvalt ära peidetud, et neid esmapilgul ei märkagi. Jah, siin oskavad nad teha suuri ja võimsaid, imeilusaid asju ja selle eest ka raha ära võtta, sest iga sent palee külastuse ning õhtuse värvi vaatemängu eest on seda absoluutselt väärt. Tunne on nagu Aladini imedemaal või filmis, sest see kõik on lihtsalt ülevoogavalt kaunis. 

M päeva video: https://youtu.be/HScw3ofa0Tw?feature=shared